EDUMUZ - sklep z książkami i mp3 Edumuz

Mirosław Tomaszewski "Powrót wilka"



SPRZEDAŻ WKRÓTCE!


Po dziewiętnastu latach na emigracji Wilk przypływa swoim jachtem z Kanady, by odwiedzić rodzinne Trójmiasto, skąd uciekł po stanie wojennym. Wiele spraw czeka na wyjaśnienie. Czy pierwsza miłość, którą porzucił, jeszcze się tli? Kto był zdrajcą w grupie konspiratorów? Co przyniesie spotkanie z synem, którego Wilk widział tylko na zdjęciach? Kto zrobił karierę, a komu się nie udało? Spotkanie dawnych przyjaciół kipi od tłumionych latami emocji. 

„Powrót Wilka” opowiada o losie pokolenia, które miało szansę doświadczyć udręk końca PRL, jak i być świadkiem początków rodzącego się kapitalizmu. Po latach okazuje się, że w okropnych czasach można wieść pasjonujące, pełne przygód życie, a późniejszy dostatek, który miał być nagrodą za cierpienia, nie cieszy, gdy wspólny cel gdzieś się rozpłynął.
  

SPRZEDAŻ WKRÓTCE!

 
„Powrót Wilka” zważywszy na temat, oryginalną perspektywę narracyjną,  głównego bohatera i jego perypetie, ale przede wszystkim kompozycję powieści jest świetnym materiałem wyjściowym dla filmu, który byłby dla starszego pokolenia wzruszającą podróżą w czasie, a dla młodszych generacji wspaniałą lekcją z najnowszej historii Polski.
 
Leszek Kopeć – dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej i festiwalu FPFF Gdynia
 
 

SPRZEDAŻ WKRÓTCE!


(…) To świetnie wyrobione prozatorskie ciasto, w którym co i rusz natrafiamy na mięsiste rodzynki metafor. Prostota i naturalność stylu tej książki harmonizuje z jej imperatywem etycznym, ponieważ „Powrót Wilka” jest w gruncie rzeczy historią o sprawiedliwości, która w taki czy inny sposób dosięga każdego z nas, oraz o najważniejszej być może cesze człowieczeństwa, jaką jest zdolność do przebaczania. (…)

Wyraźnie zarysowane tło polityczne i społeczne sprawia, że „Powrót Wilka” jest świetnym kandydatem do tytułu „powieści pokoleniowej” (…).

Największa wartość książki Mirosława Tomaszewskiego tkwi jednak w tym, że wierna historycznemu konkretowi i zaczepiona w obyczajowej oraz topograficznej realności jest jednocześnie utworem uniwersalnym, pokazującym, że życie toczy się na ogół inaczej, niż je sobie wymarzyliśmy, i – co najważniejsze – że tylko wyrozumiałość, empatia i przebaczenie mogą nas uchronić przed piekłem na ziemi.
Jury Gdańskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Faca
prof. Ewa Nawrocka
Salcia Hałas
Tadeusz Dąbrowski
Jarosław Zalesiński